Rate this post

Yeminli tercüman almış olduğum lisans eğitimini mezun olarak bitiren bu konuda tecrübesi olan tercüme bürosunda çalışmakta olan tercüme işini gerçekleştirirken tercüme yapılan belgeye sadık kalmakla beraber aynısını birebir olarak çevireceğini dair noter huzurunda yemin etmiş olan ve ettiği yeni doğrultusunda çeviri yapacağı belgenin bütün sorumluluğunu alan, bununla ilgili beyanı okuyup imzalayan kişiye verilen addır. Yeminli tercümandan bildiği dil ile ilgili  kanıt olması açısından  resmi evraklar da istenmektedir. Yeminli tercüman hizmeti veren kişinin yapmış olduğu tercümede kendi kaşe ve imzasının olması durumunda anlaşmalı olduğu notere giderek evraklar onaylattırılabilir.

Yeminli Tercüme Nedir?

Yeminli tercüme ne demek diye merak edenler için; yeminli tercüman tarafından resmi belgeler ile kanıtlanan ve  noter huzurunda yemin belgesi hazırlanarak yapılan tercümeye yeminli tercüme denmektedir.

Yeminli Tercüme Belgesi Almak İçin Gereken Şartlar

Yeminli tercüman olmak isteyen kişilerin öncelikle bazı şartları karşılaması gerekmektedir. Bu konu ile ilgili ilk şart Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaktır. Daha sonra yeminli tercüman olmak isteyen kişinin mevcut dili ve çeviri yapılacak hedef dili çok iyi bilmesi gerekmektedir. Bu dilleri bildiğini ispatlaması için üniversite diploması, yüksek öğrenim belgesi, transkript, master evrakları gibi resmi evrakların mutlaka bulunması gerekmektedir. Yeminli tercüme hizmeti vermek isteyen kişilerin mutlaka bir tercüme bürosunun bağlı olması ve burada çalıştığını ispatlaması gerekmektedir. Bu şartlar sağlandıktan sonra yeminli tercüman olmak isteyen kişi bağlı bulunduğu ve çalıştığı tercüme bürosu ile anlaşmalı olan notere gittikten sonra burada yemin zaptı çıkartılmalıdır. Yeminli tercüman olmak isteyen kişi noter huzurunda yeminli tercüme yapacağı her iki dil için tarafsız ve doğru olarak yazılı ve sözlü olarak tercüme ve çeviri hizmeti vereceğine dair yemin etmelidir. Yemin etmeden ve bu işlem gerçekleştirilmeden yeminli tercüman belgesi verilememektedir.

Yeminli Tercüme Ve Yeminsiz Tercüman Arasındaki Farklar

Yeminli çevirmen olan bir kişi tercüme yapmış olduğu belgelerin altına kendi kaşesini kullanarak imzasını atabilir ve bu işlemi gerçekleştirdiği bütün belgeler resmi kurumlarda geçerlidir. Yemin belgesine sahip olmayan kişi tercümanlık hizmeti yapmış olduğu hiçbir belgenin altına kendi kaşesini veya imzasını atamaz. Atsa bile noter aracılığı ile onay alınamayacağı için hiçbir resmi kurumda bu belgelerin geçerliliği bulunmamaktadır. Noter tarafından onaylanacak olan resmi belgenin tercümesi sırasında sadece yeminli tercüman imza atabilmektedir. Yemin belgesine sahip olmayan tercümanın yaptığı tercümeler hiçbir noter tarafından onaylanmamaktadır.

Yeminli Tercüman Ne İşe Yarar?

Yeminli tercüme yapılmış olan tüm belgeler tercüman imzasına ve kaşesine sahiptir. Bu yüzden yapılacak olan tercüme işlemlerini doğruluğunun ve orijinal belgeye sadık kalınması ile ilgili tercümenin sorumluluğu yeminli çevirmen tarafından sağlanmaktadır. Yeminli çevirmen tarafından yapılan bütün yeminli tercümeler resmi makamların tamamında geçerlidir. Noter tasdikli tercümeler sadece yeminli tercüme bürosu tarafından yaptırılarak, tercüme işlemi gerçekleştirilen belgeler noterden onaylanır.

Yeminli Tercüme Gerektiren Belgeler Nelerdir?

Her belge için yeminli tercüme yaptırmaya gerek yoktur. Genel olarak diploma, transkript, doğum belgesi, nüfus cüzdanı, pasaport gibi kişisel belgeler ile her türlü hukuki belgeler için yeminli tercüme yaptırılmaktadır. Yeminli tercüme genel olarak devlet daireleri, noterler, bankalar konsolosluklar ve üniversiteler tarafından istenmektedir.

Firmamız onlarca dilde noter yeminli olarak kaşeli ve ıslak imzalı bir şekilde çeviri ve tercümelerinizi teslim etmektedir. Tercüme büromuz çalışmış olduğu tercümanlar ile gizlilik karinesi içerisinde çalışmaktadır dosyalar ve bilgiler hiçbir şekilde üçüncü şahıslar ile paylaşılmamaktadır. Kaliteli ve hızlı yeminli tercüme hizmetini uygun yeminli çeviri fiyatları ile almak istiyorsanız iletişim bilgilerimizden firmamız ile irtibat kurabilirsiniz.